Avukat Çiğdem Altuntaş

İletişim
Hakaret Davası Cezası Kaç TL

Hakaret Davası Cezası Kaç TL; Hakaret, Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanan ve günümüzde en çok karşılaşılan durumlar ve davalar arasında yer almaktadır. Hakaret fiilinin bir suç olarak sayılması temelde belirli bazı davranış, söz ve eylemlerle gerçekleşmektedir. Hakaret suçu, herhangi bir kişiyi küçük düşürecek biçimde somut olarak bir eylem, sözlü davranış ya da olgunun meydana gelmesi ile oluşmaktadır.

Bir eylemin ya da sözlü ifadenin hakaret suçu kapsamında değerlendirilmesi için bir kişinin saygınlığının zedelenmesi durumunun ortaya çıkması gereklidir. Mağdur kişinin onurunun, şerefinin ve de saygınlığının zarar görmesi ve söz konusu eylemlerin muhatabı olması ile gerçekleşen hakaret suçu, toplum nezdinde de belirli durumlara meydan verebilmektedir.

Hukuk kuralları toplumum yaşam tarzına ve toplumsal düzeyde gelişen ve değişen koşullara adapte olma zorunluluğu taşıdığından hakaret cezasına yönelik değişimler de meydana gelebilmektedir. Buna en sık karşılaşılan örnek ise sosyal medya platformlarında hukuken tartışmalı paylaşımların yapılması ve yine bu kanallar üzerinden hakaret içerikli paylaşımların yapılması sayılabilmektedir.

Bu nedenle hakaret davası cezası kaç TL 2024 konusu, hakaret davaları kapsamında merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır.

Hakaret davaları hakaret suçunun tespiti ile zina davası cezası 2024 durumundan ve cezasından ayrılmaktadır. Bu durumda ilgili hakaret suçunun meydana gelmesi için kişilerin fiziksel olarak yüz yüze olmasına gerek yoktur. Hakaret suçu, mağdur olan kişinin ardından da yapılabilmektedir. Bu davalarda önemli olan husus, mağdur edilen kişinin tespit edilebilmesidir. Yani hakaret eden kişi belirsiz bir özne üzerinde konuşuyorsa bu suç teşkil etmeyebilir ancak eğer muhatabı belli ise bu hakaret dava kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Hakaret Davası Cezası Kaç TL
Hakaret Davası Cezası Kaç TL 2024 6

Hakaret Cezası Davası

Hakaret suçunun işlenmesi tespit edilmesi halinde mağduriyete uğrayan kişi ya da kişiyi temsilen dava açılabilmektedir. Hakaret cezasına ilişkin düzenleme ise TCK 125. Maddesi ile düzenlenmiştir. Hakaret suçunda korunmak istenen temel durum mağduriyete uğrayan kişinin şerefi ve de özsaygısı olarak ele alınmaktadır.

Hakaret suçu kapsamında değerlendirilebilecek olan sözlü davranışlar için belirli nitelikler tanımlanmıştır. Bu nitelikler küçük düşürücü sözler ile itibar zedeleyici ifadelerden oluşmaktadır. Hakaret cezası davası kapsamında değerlendirilecek olan temel iddialar, mahkeme tarafından ele alınmaktadır. dava esnasında iddia edilen ifade ya da davranışların, hakaret etme niyetini temsil edip etmediğine bakılmakta ve buna yönelik bir araştırma yapılmaktadır.

Hakaret suçu kapsamında değerlendirilen durumlar arasında hakarete uğrayan kişinin fiziksel rahatsızlıkları ya da mental durumu ile ilgili yapılan hareket ve söylenen sözler de hakaret kapsamında değerlendirilebilmektedir.

Hakaret davası cezası kaç TL 2024 konusu içinde hakaret kapsamında değerlendirilmeyen bazı durumlar da vardır. Bu konuya örnek olarak nazik olmayan ifadeler hakaret suçu kapsamında ele alınmamaktadır. Benzer şekilde kötü niyet belirtmek ya da bela okumak gibi ifadeler de hakaret suçu kapsamında ele alınmayabilir.

Bu bilgiler ışığında küfür etmek, onur kırıcı, şeref zedeleyici ifadeler hakaret kapsamında değerlendirilir ve buna yönelik dava sonucunda hapis cezası ya da adli para cezası verilebilmektedir.  

Hakaret Davası Para Cezası Ne Kadar

Hakaret davaları günümüzde en sık gündeme gelen davalar arasında yer almaktadır. Çeşitli nedenlerle meydana gelebilecek bir münakaşa ya da haksız yere hakaret durumuna uğrama durumunda dava açılabilmekte ve mahkeme tarafından hakarete konu olan durumlar incelenebilmektedir. Hakaret davası para cezası ne kadar merak edilen bir konudur.

Hakaret davası cezası kaç TL 2024 dava sonucuna göre hapis cezası ya da adli para cezası olarak sonuçlanabilecek davalarda adli para cezası olarak 1.000 TL ile 5.000 TL arasında ceza ödemesi çıkabilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Hakaret Davası Para Cezası Ne Kadar

Hakaret davası cezası kaç TL 2024 dava sonucuna göre hapis cezası ya da adli para cezası olarak sonuçlanabilecek davalarda adli para cezası olarak 1.000 TL ile 5.000 TL arasında ceza ödemesi çıkabilmektedir.

Hakaret cezası paraya çevrilir mi?

Evet ceza adli para cezasına çevrilebilmektedir.

Hakaret davası nasıl sonuçlanır?

Bu davada hakareti ispat eden taraf kazanan taraf olabilmektedir.

26 Comments
 • Mustafa
  6:34 PM, 2 Mart 2023

  Hakan ural a yavsak dedim beni mahkemeye verdi uzlaştırma avukati aradi 13bin lira istiyor dedi kabul etmedim 1.haziranda mahkemem var ne kadar para cezası alırım.birde ben izmirdeyim mahkeme beykoz adliyesinde nerde girmem lazım

  • T0lg2
   11:44 PM, 17 Temmuz 2023

   merhaba sonuç ne oldu acaba

   • Kemal
    5:11 PM, 20 Şubat 2024

    Bende milletvekili ne pic yazmışım hiç suçum olmadıgından dava düştü. Aracı para istiyor para vermelimiyim

  • İbrahim Deniz
   12:15 PM, 21 Eylül 2023

   Mahkemeye gittiniz mi? Sonuç ne oldu?

  • Adem
   4:04 PM, 21 Ekim 2023

   Iyi olmus senin hibi orcocgna. Vatani milleti savunan insanlara kufur edecegine git chp lilere 2 kelime laf söyle

  • Osman
   1:28 AM, 16 Aralık 2023

   Yavsak kelimesi hakaret sayildimi ceza aldinmi

 • Niyazi ceylan
  9:50 AM, 30 Mart 2023

  Öncelikle kolay gelsin 2018 yılında olan bir olay bu dinimizde 6 yaş yedi yaş olan çocuklarımızın evlenmesinde bir mâni yok diyen dinimizi kullanarak küçük yaştaki çocukların evlenmesinde mâni yok diyen sözde din adamı olan bu şahıs bana hakaret davası açmış bu olay 2018 yılında olmuş kanunun hakaret edildiğini öğrendiğinde 6ayicerisinde cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunması gerekirken aradan 5yil geçmiş ve benden arabuluculuk adı altında 20 Bin TL istiyor bende kabul etmeyerek Kanuni haklarımı kullanıp benden istediği 20bintl.yi odemiyorum dedim mahkemeye sevk olacaktır bu konuyla ilgili ne yapabiliriz şahıs

  • Mevlüt
   7:42 PM, 23 Ağustos 2023

   Garo Paylan’a polisimize hakaret tehtit ediyordu şerefsiz dedim hakaret mi oluyor

 • Niyazi ceylan
  9:52 AM, 30 Mart 2023

  Öncelikle kolay gelsin 2018 yılında olan bir olay bu dinimizde 6 yaş yedi yaş olan çocuklarımızın evlenmesinde bir mâni yok diyen dinimizi kullanarak küçük yaştaki çocukların evlenmesinde mâni yok diyen sözde din adamı olan bu şahıs bana hakaret davası açmış bu olay 2018 yılında olmuş kanunun hakaret edildiğini öğrendiğinde 6ayicerisinde cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunması gerekirken aradan 5yil geçmiş ve benden arabuluculuk adı altında 20 Bin TL istiyor bende kabul etmeyerek Kanuni haklarımı kullanıp benden istediği 20bintl.yi odemiyorum dedim mahkemeye sevk olacaktır bu konuyla ilgili ne yapabiliriz

 • Cihan san
  1:40 AM, 12 Haziran 2023

  Ben Facebook tan başka birinin sayfada paylaştığı resime milletvekili barış atayın resmi altına hakaret vari yorum yaptım savcılık ifademi aldı karakol vasıtasıyla şimdi arabulucunun bana ulaşmasını bekliyorum nasıl bir yol çizmeliyim beni aydınlatın ne olur

  • Muhammed
   12:26 AM, 16 Kasım 2023

   Sonuç ne oldu bende terörist sempatizanı sovdum

  • Serdar
   11:48 AM, 6 Aralık 2023

   Merhaba sonuç ne oldu ben de bugün birine .rmeni .ohumu yazmıştım onun için ifade verdim

  • Osman
   1:23 AM, 16 Aralık 2023

   Sonuç ne oldu aynı şey benimde başımda sen naptin

 • Gül Yıldırım
  8:09 PM, 4 Temmuz 2023

  Karşı tarafa whatsapptan fetocu deyip sonra pişman olup silme durumunda hakaret davası açılirsa yaptirimi ne olur ceza verilir mi

 • MEHMET HALİL İBRAHİM ÇALIŞKAN
  11:04 AM, 20 Eylül 2023

  Merhabalar…
  Ben 2 gün önce İbb nin metro istasyonunda ki merdiveni bilerek bozan kişiler için” Ülke Osmanlı veledi dolu ” diye tweet atmıştım…
  Öncelikle bu bi hakaret davası olarak görülebilir mi..?
  Benim bu Tweet ime karşılık bi insanımsı bana o. ç.. Diye karşılık verdi… Ardından tehdit etti…
  Tüm bunları kayıt altına aldım..
  Kişi eğer doğru yazdıysa ismi…
  Hasan Ekiz…
  Daha sonra bana “yunan tohumu” “Ermeni tohumu” sen gavur dölüsün”diye küfürler etti…
  Biz öncelikle dava açıp kazanma ihtimalimiz %100 müdür..?
  Ne dersiniz..?
  Yardımcı olursanız sevinirim…
  Teşekkürler…

  • Furkii
   3:02 PM, 12 Ocak 2024

   Avukat değilim velet çocuk ve günümüzde insanlar kendisine Osmanlı torunu diyor dediğiniz hakaret sayılmaz o ise sizin etniğiniz ile geçmişi kötü etniklerden olduğunuzu iddia etmiş tohumu falan demiş şahsî görüşüme göre hakaret etmiş adı soyadı az biraz belli bence kazanırsınız

 • Emrullah özder
  1:07 PM, 10 Kasım 2023

  2018 de Berna laçine fesbok üzerinden zilli diye hakaret ettiğim iddasında bulunup 20bilira istediler kabul etmedim mahkeme acacaklarını söyle diler neyapmalıyım teşekkür ederim

 • Hüseyin
  10:01 PM, 24 Aralık 2023

  Bir millet vekili konuşma yaparken hain terör sevici dedim diye ifadem alın di nasıl bir yapturimla karşıyayım bilmiyorum ben aslin yirumlardan birine söyledim

 • Hüseyin
  12:46 AM, 28 Aralık 2023

  Merhaba İnternette bir mezat sayfasında elindeki ürünleri gönderdim ve fiyatta anlaştık. Bana haftalık ödeme yaparım dedi fakat 3 aydan fazla oldu 1 kuruş göndermedi. Bende buna WhatsApptan beddua ettim bu kişi de bana cevabından şerefsiz, namussuz diyerek cevap yazdı bu kişiye hakaret davası yada icra davası acabilirmiyim.

  • Kaya
   12:04 AM, 11 Ocak 2024

   (Şerefsiz ve namussuz) dediği için dava açarak Avukat yoluyla …İlk önce daha sinrada maddi nanevi tazminat talep edip kazanırsınız .

 • Mustafa
  11:57 PM, 2 Şubat 2024

  Hayırlı akşamlar çiğdem hanım 2020de sosyal medyada gezerken fatih portakalın konuşmasını dinledim sayın cumhurbaşkanımızın hakkında ileri geri konuşuyor bir baktım yorumlara hakeret ediyorlar bende o anda boşluğa geldim bende hakeret ettim beni arabulucu aradı o zamanları 5000 tl istediler uzlaşmak için bende benim maddî durumum yok dedim nisan ayında eytden emekli oldum fatih portakalın avukatı nı aradım 6.700 milyon yatırın dedi davadan çekelim dedi bende bu avukatın iban numarasına parayı yatırdım e. Devletten görünüyordu parayı yatırınca e. Devlete girdim kaldırmış dedim tamam daha 6.7ay oldu bu fatih portakal başka bir avukat aracılığıyla bana yine dava açmış yaptığım hakaret yazılıydı manevi tazminat davası açmış ne yapmamız gerekiyor

  • Yasemin
   6:29 AM, 17 Mart 2024

   Merhaba benim kayınpederim olan şahıs şahsıma ağıza alınmayacak kadar ağır küfürler etti aileme evladıma söylemeye bile utanacagim kelimeler sarf etti beni eşimden ayiracagini malima canıma kastedecegini söyledi benim telefonumda bütün bu konuşmalar kayıtlı acaba bu kişiye dava açabilirmiyim lütfen cevap bekliyorum şimdiden teşekkürler.

 • Mahir
  1:58 AM, 15 Şubat 2024

  Benim hesabım çalındı büyük ihtimalle hesabımdan İçişleri bakanının yardımcısının paylaşımına benim adıma hakaret edilmiş şerefsizler felan bu seçimi zaten kazanamaz lar gibi yazı yazılmış karakolda ifade verdim kabul etmedim ben değilim dedim Mayıs’ta mahkeme var e devlette çıktı gidecem mahkeme ye hakime ifade vericem kendimi savuncam adalet için boynumuz kıldan incedir

 • Habip
  10:19 PM, 1 Mart 2024

  Daha önce meral.aksenere hakarat suçunda ceza aldım şimdide başka birine hakaret etmişim uzlaşmacı benden 15000₺ peşin 20000₺ taksit para istiyor sizce vermeliyimi yoksa mahkemeye mi gitmeliyim

 • Tunç
  1:03 PM, 18 Mart 2024

  Merhaba bimde çalışanı ile kavga eden bir müşteriye videosunun altına mal yazmışım.şahıs beni hakaret suçundan mahkemeye vermiş mal kelimesi ile ilgili karakolda ifade verdim bir ay sonra arabulucu bilgileri geldi arabulucuya verilmiş ne kadar isteyebilirler acaba

 • Hasan
  10:38 PM, 23 Mart 2024

  2022 de bir milletvekiline “senin gibi salak bakan birini görmedim” yazmışım ki kesinlikle böyle bir şey olmadı. Karakola çağırdılar, Bu şahsı tanımadığımı ve böyle bir şey yazmadığımı ifade ettim. İlk duruşma şehir dışındaydı ve gidemedim. Daha sonra çağırdılar ve adliyeye götürüp ifademi aldılar. Yine aynı şekilde ifade verdim. 30 nisanda tekrar duruşma var. Uzlaşma için de kimse aramadı. Nasıl sonuçlanır acaba?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from - Youtube
Vimeo
Consent to display content from - Vimeo
Google Maps
Consent to display content from - Google
Spotify
Consent to display content from - Spotify
Sound Cloud
Consent to display content from - Sound
bizi arayın
Avukata Sor
Merhaba,
Altuntaş Avukatlık Bürosu olarak size avukatlık ve danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bizi Arayın