Avukat Çiğdem Altuntaş

İletişim
Tapuda miras payının devri Miras payının devri sözleşmesi nerede yapılır Miras payının bedelsiz devri Miras payının devri vekaletname Miras payının devri şekil şartı

Miras payının devri, mirasçılar arasında gerçekleştirilen bir işlemdir. Her mirasçı kendisinin olan mirası pay sahiplerine devrederek kendi mirasından feragat edebilir. Miras payının devrinin konu olduğu işlemlerde, miras payına sahip olan bir kişi, bir bedel karşılığında miras payını diğer mirasçılara veya üçüncü kişilere devredebilir. 

Miras payının devrinin işlemi mirasın açılmasından itibaren yapılır. Ancak devir işlemi yapılacağı zaman mirasın henüz paylaştırılmamış olması gerekmektedir. Herhangi bir mal veya nakit para ile ilgili miraslarda mirasçıların hakları mülkiyet kapsamında değerlendirilmektedir. Eğer mirası bırakan kişinin miras terekesinde mirasçı sayısı sadece 1 kişi ise, mirasın tüm kanuni haklarına bu kişi sahip olur. Bir mirasçı eğer isterse miras payını üçüncü kişilere veya diğer mirasçılara devir edilebilmektedir.

Miras Payının Devri
Miras Payının Devri 6

İntikal Etmemiş Miras Payının Devri

Miras payının devrinin gerçekleşebilmesi için, miras payı üçüncü kişilere devredilecek ise noter huzurunda sözleşme yapılması gerekmektedir. Eğer miras payı diğer mirasçılara devredilecek ise yazılı sözleşme yapılması yeterli olmaktadır. Bir miras payının devrinin konu olduğu sözleşmelerde hem miras payını devreden kişinin hem de mirasın devredildiği kişilerin imzaları yer almalıdır. Miras Hukukunda aileye dâhil olmayan üçüncü kişilere gerçekleştirilen devir işlemlerinde noter onaylı sözleşme yapmak zorunludur.

Miras Payının Üçüncü Kişiye Devri

Miras payı üçüncü kişiye devredilerek miras hakkından feragat edilebilir. Bir kişi miras payını hem mirasçı olmayan üçüncü kişilere hem de yasal mirasçılara devredebilir. Miras payının devri için yazılı bir sözleşme yapılması hukuki olarak zorunludur. Miras payını devreden bir kişi, miras payının tamamını bir başkasına devrettiğinde miras hakkı tamamen sona erer.

Bir kişi mirasta pay sahibi olmayan üçüncü bir kişiye kendi payını devredebilir. Bunun için miras payına sahip olan kişi ile üçüncü kişinin yazılı bir sözleşme yapması ve bu sözleşmeyi noterde onaylatması gerekmektedir. Miras payı üçüncü kişiye devredildiğinde, üçüncü kişilerin mirastaki payları, mülkiyet hakkı olarak işlem görür. Miras paylaşımı yapılırken mirasın devredildiği üçüncü kişiler, devredilen paylarını şahsi bir alacakmış gibi isteme hakkına sahiptirler.

İlginizi çekebilir; Miras sözleşmesi

Miras Payının Kardeşe Devri

Miras payının devri işlemleri kardeşler arasında da yapılabilen hukuki bir işlemdir. Bu işlem ile mirasçıların hakları kanunen güvence altına alınmaktadır. Miras paylarındaki devir işlemlerinde elbirliği mülkiyeti adı verilen bir kavramla mirasçılar arasında mal paylaşımı yapılır. Elbirliği mülkiyetinin anlamı, miras sahiplerinin tüm mal ve borçlar ile ilgili ortak hakka sahip olmalarıdır. Bir miras payının devredilmesi miras açılmadan önce ve miras açıldıktan sonra olmak üzere iki farklı şekilde uygulanabilir.

Mirasın açılmasından sonra mirasın paylaşılmasına kadar geçen süreçte mirasçılar, mirasçının mal ve borçları üzerinde ortaklık kurmuş olurlar. Mirasın açılmasından sonra ise tüm mirasçılar paylaşma işlemi yapıldıktan sonra mirasçının mal ve borçlarında pay sahibi olurlar. Mirasın payının kardeşe devri konusunda noter onaylı bir sözleşmeye gerek yoktur. Miras payının kardeşe devredilmesi, her iki taraf arasında yazılı bir sözleşme yapılarak ve bu sözleşmenin her iki tarafın imzalanmasıyla yapılmaktadır.

Kardeşler Arasında Hisse Devri Nasıl Yapılır :

“Hisse devri,” kardeşler arasında bir şirketin hisselerinin el değiştirmesi sürecini ifade eder. Bu işlem, belirli yasal süreçlere uygun bir şekilde gerçekleştirilmelidir. İşte kardeşler arasında hisse devri için adım adım:

 • Hisse Durumunun Değerlendirilmesi: Kardeşler arasında hisse devri öncesinde, şirketin mevcut hisse durumu ve değeri detaylı bir şekilde değerlendirilmelidir. Bu, hisse devri sırasında adil bir değerlendirmenin yapılmasına yardımcı olacaktır.
 • Şirket Belgelerinin Gözden Geçirilmesi: Şirketin tüzüğü ve sözleşmeler gibi belgeler gözden geçirilmelidir. Bu belgeler, hisse devri için özel kurallar ve kısıtlamalar içerebilir. Bu nedenle, hisse devri işlemi bu belgelere uygun olarak yapılmalıdır.
 • Hisse Devri Anlaşması Hazırlığı: Taraflar arasında hisse devri anlaşması hazırlanmalıdır. Bu anlaşma, hisse devriyle ilgili tüm detayları içermeli ve tarafların hak ve yükümlülüklerini açıkça belirtmelidir.
 • Noter Onayı ve Yetki Belgesi: Hazırlanan hisse devri anlaşması noter onayına sunulmalıdır. Noter, belgenin taraflarca gerçekleştirildiğini doğrular. Ayrıca, hisse devrini gerçekleştiren kişilerin noter tarafından verilen yetki belgesine sahip olmaları gerekmektedir.
 • Tescil İşlemleri: Hisse devri işlemi, ilgili ticaret sicili veya şirket kayıt ofisine tescil edilmelidir. Bu, resmi olarak hisse devrinin kaydedilmesini sağlar.
 • Vergi Uygulamaları: Hisselerin devri vergi yükümlülükleri içerebilir. Taraflar, vergi konularında uzman bir mali danışmana başvurarak, hisse devri işlemi sırasında vergi yükümlülüklerini anlamalı ve uygun şekilde işlem yapmalıdır.
 • Kardeşler Arası İletişim: İşlem sırasında kardeşler arasında açık iletişim önemlidir. Taraflar, hisse devri sürecinin her aşamasında birbirleriyle etkileşimde bulunmalı ve olası sorunları önceden çözmek için çaba göstermelidir.

Bu adımlar, kardeşler arasında hisse devri işleminin yasal ve düzenleyici açıdan doğru bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamak için takip edilmelidir. Ancak, her durum benzersizdir ve profesyonel hukuki danışmanlık alınması her zaman önerilir.

Miras Payının Devri Bozulur Mu?

Miras payının devri noter huzurunda sözleşme ile gerçekleştirildiğinden diğer sözleşmelerde olduğu gibi iptal olabilmesi veya bozulabilmesi için bazı şartlar aranmaktadır. İrade ve akıl sağlığının yerinde olmaması veya hile tehdit gibi unsurların tespiti durumlarında ilgili mahkeme sözleşmenin iptalini isteyebilir.

Miras Payının Devri Sözleşmesi

Miras payının devri sözleşmesi, mirasçılardan birinin kendi payını diğer mirasçılara veya üçüncü kişilere devrettiğini gösteren yazılı bir belgedir. Bu belge, mirasçılar arasında yapıldığında her iki tarafın imzasının olduğu yazılı bir sözleşmedir. Ancak miras payı üçüncü bir kişiye devredildiğinde bu sözleşmenin noter onaylı olması gerekmektedir. Miras payı sözleşme ile devredildiğinde mirası devralan mirasçılar mal ve borçlardan 5 yıl süreyle sorumlu hale gelmiş olurlar. Miras payı üçüncü bir kişiye devredildiğinde iste üçüncü kişi mirastan 2 yıl boyunca sorumluluk sahibi olmuş olur. Altuntaş Avukatlık Bürosu olarak Miras davaları alanında hizmet vermekteyiz.

Miras Payının Devri ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Miras payının diğer mirasçıya devri nasıl yapılır?

Noter huzurunda gerekli dözleşmenin düzenlenmesi ile yapılmalıdır.

Miras payının 3 kişiye devri nasıl yapılır?

Bunun için miras payına sahip olan kişi ile üçüncü kişinin yazılı bir sözleşme yapması ve bu sözleşmeyi noterde onaylatması gerekmektedir.

Miras payının devri ne zaman yapılır?

Miras payı devri sözleşmesi Miras açıldıktan sonra paylaşma tamamlanana kadar yapılabilir

17 Comments
 • ibrahim güvenkaya
  2:48 PM, 10 Ekim 2023

  Kardeşler arasında miras payı devri dilekcesi nasıl olur teşekkürler

  • Emine Yılmaz
   12:08 AM, 4 Aralık 2023

   Merhaba biz üç kardeşin ben kardeşimle iki evvar hisselerimizi değişmek istiyoruz nasıl bir yol izlemeliyiz ve gerekli evraklar nelerdir

   • Gülay şavkin
    10:37 AM, 1 Temmuz 2023

    Biz 3kardesiz 2si satmak istiyoruz abla olan sahis istemiyor nasil üstumüzden cikara biliriz yada bn tek olarak herangi birine sata bilirim o hisede olmak istemiyorum ck tskler

 • Yeliz
  6:02 PM, 27 Ekim 2023

  Babamın üstündeki taşınmaz mal varlığı ,vefat ettikten sonra misarcilar olarak annem ve bana intikal oldu.şimdi sorum şu.
  Şimdi ben 12 dönümlük bölümünü nasıl anneme devir edebilirim ?

  • Umut
   11:18 PM, 1 Ağustos 2023

   Merhaba biz 7 hissederiz.ben payimi baska birisine devretmek istiyorum mirasçı olmayan yapabiilirmiyim.

 • Emin
  6:35 PM, 28 Kasım 2023

  Abim sagliginda bahce hissesini uc kardesime 15000 tl karsiliginda Satti fakat her hangi bir belge alinmadi vefat ettikten sonra Eşi ve cocuklarindan hisseyi deviretmelerini istedik fakat onlar bizim haberimiz yok diyerek vermiyorlar tum kardesler sayit hukuksal olarak ne yapabiliriz

  • İrfan
   1:08 PM, 29 Nisan 2023

   Merhaba ben dededen miras kalan kişinin hissesini alabilir miyim
   Almak için ne yapmam gerekir

 • Nebahat demirlenk
  7:38 PM, 24 Mart 2023

  Bize babannemle dedemden kalan hisselerimiz var biz babamın hakkını alicaz fakat amcamla anlaşamıyoruz hisselerimizi nasıl satqbiliriz biz beş kardeşiz hepimiz hissemizi saticaz fakat amcamın rızası olması gerekiyormuş doğrumu dur bu kendiside çok düşük bı fiyata bizden almak istiyor

  • Hamide
   4:02 AM, 12 Kasım 2023

   Merhaba ben de sizinle aynı durumdayım babam vefat etti dedem ve babanneden miras var 3. şahsa satmak istiyorum mirascıların izni mi gerekiyor

 • şaban
  1:12 PM, 2 Temmuz 2023

  babam rahmetli oldu 16 kardeşiz 2 farklı illerde yaşıyoruz bana düşen meskenin tapusunu nasıl alabilirim hep yek tapuya gitmeden baka ildeki kardeşleri ne yapabilirim

 • seda maral
  1:59 PM, 7 Temmuz 2023

  amcamdan babama ve kardeslerine(vefat edenler de var tabi) kalan mirasın kendi payına düşenini satmak istiyor açtığımız dava 5 yıldır devam ediyor ve çözüleceği yok bu sebeple dışardan birilerine satıs yapmak istiyoruz nasıl bi yol izlememiz gerekli

 • Mümtaz
  6:53 PM, 22 Ağustos 2023

  Merhaba
  Ben tapuda babamdan miras kalan hissemi hisse dışında birine satabilir miyim kanunen bir engel varmı

 • Zehra Ağaoğlu
  2:02 AM, 10 Ekim 2023

  Merhaba benim babam sağ benim kendi şahşıma ait şirketim var ablam babama baba kız kardeşimin borçları yüzünden sen vefat edersen mal varlığına mirasçılara kalan paylara el koyulur demiş buda beni tabi çok üzdü babamla aramız bozuldu zoruma giden konuşmalar duydum ablamla görüşmüyorum babamla bu konu yüzünden aramız bozuldu sorum şu ablamın söyledikleri mümkünmüdür birde ben babam hayatta iken tüm haklarımı kendi öz erkek kardeşime devredebilirmiyim ve devir işlemi olursa benim borçlarım kardeşime devrettiğim mulkiyetler üzerinde her hangi bir sorun işkal edermi ?

 • TARKAN
  7:52 AM, 16 Ekim 2023

  Merhaba ben 5 te 1 hissemi ablama devretmek istiyorum,ama borclerim var.devirden sonra alacaklılar devredilen hissemden hesap sorabilir mi ?

 • Kemal yıldız
  7:14 PM, 15 Kasım 2023

  Merhaba benim sorum şöyle Kardeşim
  Babam dan miras kalan evin hissesi olan Kardeşim hissesini payını bana devretmek istiyor bununla ilgili sözleşme örneğini mail yolu ile bana
  yollayabilirsiniz Teşekkürler

 • Seyhan Taşkın
  10:52 PM, 17 Aralık 2023

  Merhaba büyüklerden kalma 3 adet evimiz var. Biz 4 kardeştik. Birinin vefatından sonra 1 hisse 3 bölündü. Ben hakkımı diğer 2 kardeş ve yeğenlerim ve babalarına devretmek istiyorum bu nasıl yapabilirim. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkür ederim.

 • Hamdi
  12:00 AM, 28 Şubat 2024

  Selamün aleyküm benim sorum biz mirası iki kardeşime verdik yalnız aramızda anneme bakmalari karşılığında şimdi anneme bakmıyorlar nasıl bir yol izlemeliyiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from - Youtube
Vimeo
Consent to display content from - Vimeo
Google Maps
Consent to display content from - Google
Spotify
Consent to display content from - Spotify
Sound Cloud
Consent to display content from - Sound
bizi arayın
Avukata Sor
Merhaba,
Altuntaş Avukatlık Bürosu olarak size avukatlık ve danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bizi Arayın