Avukat Çiğdem Altuntaş

İletişim
nafaka yasası

Nafaka Yasası; Nafaka uygulaması ve kararları bilindiği üzere boşanma davalarında ve boşanma sonucunda en çok tartışma yaratan konulardan birisi olarak ele alınmaktadır. Nafaka uygulaması kendi içinde dava süreci dahil olmak üzere dört farklı şekilde karara bağlanabilmektedir. Nafaka tedbir nafakası, yardım nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakası şeklinde uygulanabilmektedir. Ancak son zamanlarda nafaka uygulamasına yönelik yeni bir taslağın ve çalışmanın gündeme gelmesi ile nafaka yasası 2024 konusu birçok açıdan sorgulanabilir konuların açılmasına neden olmuştur.

Erkek hangi hallerde nafaka ödemez konusu merak edildiği gibi bu yıl içinde nafaka hakkında yapılan açıklamalar da bazı tartışmalara yol açmaktadır. Nafaka çeşitlerinden biri olan tedbir nafakası, boşanma davası açılmadan önce ya da boşanma davasının görüldüğü sürede eş ve çocuk/çocukların ekonomik açıdan desteklenmesi için ödenmekte olan nafakadır.

Yardım nafakası; ihtiyacı olan akrabaya ya da hısıma yardım etme durumunu ortaya koyan nafakadır. İştirak nafakası; çocuklar için velayet sahibi olan tarafa ödenmekte olan nafakadır. Evlilik sonlandıktan sonra yoksulluk yaşama durumu olan eşe ödenmek zorunda olan nafaka olarak tanımlanmaktadır. Söz konusu olan bütün bu nafaka türlerinde yasal olarak farklı düzenlemeler ele alınmakta ve bu bağlamda karara bağlanmaktadır.

Yeni Nafaka Yasası Ne Zaman Yürürlüğe Girecek 2024

Nafaka konusu ile ilgili son zamanlarda yapılan düzenleme ve tartışılan teklif kendi içinde bazı tartışmaları içermektedir. Nafaka hakkındaki düzenlemeler tartışma yaratmakla beraber bu konu hakkında kamuoyuna açıklanan bilgilerin de detaylı bir şekilde ele alınması gereklidir.

Gündoğan da konu olan yeni nafaka düzenlemesi evlilik durumunda olan kadının yaşına, gelir durumuna, evlilikteki kusurlu olma durumuna ve de evlilik içerisinde çocuk olup olmaması durumuna bağlı olarak detaylı kriterleri içermektedir.

Yine nafaka düzenlemesi ile ilgili olarak en çok merak edilen konu ise bu düzenlemenin ne zaman kabul edilip yasal olarak yürürlüğe gireceği şeklindedir. Bu nedenle Yeni nafaka yasası ne zaman yürürlüğe girecek 2024 sorusu da merakla sorulmakta ve araştırılmaktadır.

Nafaka yasası 2024 içerdiği düzenlemeler ile tartışma yaratmıştır. Söz konusu nafaka düzenlemesi boşanan eşe, ömür boyu nafaka uygulanması oldukça radikal değişikleri kapsamaktadır. Aynı zamanda yeni nafaka düzenlemesi yoksulluk nafakası için beş sene sınırının uygulanmasını da kapsamaktadır.

Bugün güncel olarak geçerli olan Türk Medeni Kanunu’nun 175. Maddesi uyarınca boşanma nedeni ile yoksulluk yaşayacak olan taraf, kusurunun daha ağır olmaması koşulu ile geçim sağlaması için diğer tarafın sahip olduğu ekonomik güç oranında süresiz olacak şekilde nafaka talep edebilmektedir. Nafaka yükümlü kişinin kusuru nafaka talebinde aranmamaktadır.

Söz konusu bu özet ifadede değişikliğe gidilerek süresiz nafaka ödenmesi değiştirilerek kaldırılmaktadır. Bununla beraber nafaka ödemesinde süre sınırının kaldırılmasının yanında nafaka davasında yoksulluk durumundan ziyade boşanmadaki kusur derecesinin daha çok önemli ve de etkin olarak ele alınması gerekliliğine vurgu yapılmaktadır.

Nafaka yasası
Nafaka Yasası 2024 6

Nafaka Yasası Son Durum 2024

Sınırsız süre ile nafaka ödenmesi koşulunu içeren madde ile beraber boşanma durumundaki kusur derecesi ile ilgili değişikliğe gidilmesine yönelik teklif ve düzenleme, beraberinde birçok tartışmayı da gündeme taşımıştır. Adalet Bakanlığı tarafından gündeme taşınmış olan bu düzenleme, nafaka yasası son durum 2024 ile ilgili soruların artışa geçmesine neden olmaktadır.

Nafaka yasası 2024 hemen uygulamaya konulması düşünülmemektedir. Geçiş dönemi olarak ele alınabilecek 2 ya da 3 yıllık sürenin ardından kalıcı olarak uygulanmasına yönelik ifadeler kullanılmaktadır. Geçim sağlayamayacak kişiler ile ilgili olarak devreye AÇSHB girerek, yoksulluk nafakası kesilen kişilere maaş ödemesinin yapılabileceği fikri de tartışılan konular arasındadır.

İlginizi çekebilir; Yoksulluk nafakası

Yeni Nafaka Yasası 2024

Günümüzde, toplum yapısının evrim geçirmesi ve ilişkilerin dinamiklerindeki değişiklikler, hukuki düzenlemelerin de zaman içinde adapte olmasını zorunlu kılıyor. Bu bağlamda, nafaka yasaları da toplumun ihtiyaçlarına daha iyi cevap verebilmek adına periyodik güncellemelere tabi tutuluyor. 2024 yılı, birçok ülkede nafaka yasalarında önemli değişikliklere sahne olacak gibi görünüyor.

Yeni Nafaka Yasası ve Temel İlkeler:

2024 yılında yürürlüğe giren yeni nafaka yasası, evliliklerin sona ermesi durumunda adil bir çözüm sağlamak amacıyla kapsamlı değişiklikler içermektedir. Yasadaki temel ilkeler arasında, gelir düzeyi, çocuk bakımı, eşlerin mali durumu ve ilişkinin süresi gibi faktörlerin dikkate alınması ön plana çıkmaktadır.

 • Adil Gelir Dağılımı: Yeni yasa, nafaka ödemelerinin adil bir şekilde belirlenmesini sağlamak için eşlerin gelir düzeylerini daha ayrıntılı bir şekilde değerlendiriyor. Bu, nafaka miktarının kişisel ve ekonomik koşullara daha hassas bir biçimde uyarlanmasını mümkün kılıyor.
 • Çocuk Bakımı ve Velayet: Çocukların refahını en üst düzeyde tutma amacı güdülen yasa, çocuk bakımı ve velayet konularına özel önem vermektedir. Ebeveynlerin çocuklarına sağlıklı bir ortam sunabilmeleri için mali destek ve sorumluluklar daha detaylı bir biçimde düzenlenmiştir.
 • Ortak Anlaşma ve Arabuluculuk: Yeni nafaka yasası, taraflar arasında anlaşmazlıkların daha hızlı ve etkili bir şekilde çözülmesini sağlamak adına ortak anlaşma ve arabuluculuğu özendiren bir yaklaşım benimsemektedir. Bu, mahkeme süreçlerinin uzunluğunu azaltarak taraflar arasında daha sürdürülebilir çözümlerin bulunmasını desteklemektedir.

Sonuç olarak; 2024 yılında yürürlüğe giren yeni nafaka yasası, modern toplumun dinamiklerine daha iyi uyum sağlamak adına önemli adımlar atmaktadır. Adil gelir dağılımı, çocuk bakımı ve velayet konularında getirilen değişiklikler, evlilik sonrası süreçleri daha adaletli ve sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Ancak, her bir durumun benzersizliği göz önüne alındığında, tarafların durumlarına uygun özelleştirilmiş çözümler aramaları önemli bir noktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Nafakalar ne zaman kalkacak?

Konu daha kesinleşmemiş olup, kesinleştiği zaman bilgi verilecektir.

Boşanmada çocuk için nafaka ne kadar?

Kişinin gelir durumu ve çocukların ihtiyaçları gibi durumlar sebebi ile mahkemede karar verilmektedir. Ön bilgi vermemiz doğruluğu yansıtmayacaktır.

16 Comments
 • Tuncay başhan
  5:44 PM, 28 Şubat 2023

  Nafaka ne zaman kalkacak kadın evde kaçarsa nafaka verilirmi

 • Mehmet
  5:28 PM, 24 Mart 2023

  Süresiz yoksulluk nafakası insanlık suçudur. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırıdır. Çocuklar için verilen nafaka bile 18 yaşında biterken, ayrıldığın kişiye neden ömür boyu para ödemek zorundasın? Kadın cinayetlerinin en büyük sebeplerinden biri bu nafakadır. İnsanlar boşanamiyor bu ülkede. Dahası aile kavramı yok olmaya devam ediyor.

  • Ahmet
   9:39 PM, 28 Şubat 2024

   Bir ömür nafaka insan haklarına aykırı, insanların yeni aile kurmasına engel, ikinci eşleri de mağdur ediyor, örneğin 2. Evliliğin güzel giderken bir bakıyorsun nafaka arttırım davası açmış bu kez ikincisi sıkıntı çıkartıyor, kendi haline uzulemiyorsun bile.

 • Mazlum
  2:38 AM, 4 Ağustos 2023

  Dünyaya gelirken kimse hangi cinsiyette olmak istediğini seçemez; bu pozitif ayrımcılık vicdana hakka hukuka adalete alakası olmayan bir zulümdür .
  1988 de malum bir eşler grubunun helal olmayan erkek eşlerinin zimmet paraları kurtarma kanunudur süresiz nafaka!
  Erkek cinsiyeti üzerine yüklenmiş haksız bir yükümlülük ve kanun marefeti ile hüsümete adeta süreklilik ve dahada vahim olaylara temel olmuştur.
  Antlaşamayan ve ayrılan yada ayrılmak isteyen iki bireyi devlet eli ile zorla bir sonu olmayan çatismaya götüren kanundur süresiz nafaka!
  Acilen bu mantıksız kural düzeltilmeli 1988 ve öncesi gibi azami 1 yıl ile sınırlandırmalıdır.
  Kul hakkının vebali var ey kanun koyucular bilesiniz!
  Süresiz nafaka zulmüne mağruz kalanlar haklarını helal etmezler ve sizler cehhenemde yanacaksınız!
  Vay halinize

  • Mehmet
   5:01 PM, 20 Ekim 2023

   Nafaka derhal kalkmalı sadece çocuk nafakası belli bir oranda verilmeli eşin çocuğa bakacak durumu yoksa o zaman velayetini almayacak birde çocuğu babaya kötülüyor babaya göstermiyor buradada çocuk nafakasını kadın yiyor buradada bir düzenleme olması lazım

 • Ahmet
  1:51 AM, 8 Ağustos 2023

  2018 kasımda evlendim 2019 nisanda boşandım 4 sene oldu hadi ben daha yeniyim ya 20küsür yıldır nafaka ödeyenler ne olacak, illa ölmemiz mi lazım nafakanın sonlanması için, Allah için adalet istiyorum sadece, bir tek aldatan eşe nafaka yok, onu da ispatlayabilirsen, kanun Her türlü kadından yana, çok isyan ediyorum Allah affetsin

 • Kadir
  3:07 PM, 20 Kasım 2023

  Bıktık artık bu nafakadan nafaka ode tazminat öde bu nereye kadar adalet istiyoruz kocasını bırakıp kaçan kadına ne nafakası ödetiyor sunuz.
  Çıksın artık şu nafaka düzenlemesi
  Hicmi bı yetkili çıkıp okumuyor bu yazılan yazıları.yeter ya bıktık…

  • Uğur
   1:51 PM, 5 Şubat 2024

   Hergün cimer e yazıyoruz lütfen sizde yazın bu ara.bu muz cumhuriyeti kanunu kaldırılsın

 • Emre
  11:04 PM, 6 Aralık 2023

  EVLİLİK KISA VE UZUN SÜRELİ OLSUN,ÇOCUK OLSUN YA DA OLMASIN YOKSULLUK NAFAKASININ SÜRESİZ YANİ ÖMÜR BOYU OLMASI , ÖMÜR BOYU BİTMEYEN BİR BORÇ İNSAN DOĞASINA AYKIRIDIR VE SOSYAL DEVLET ANLAYIŞINI YANSITMAMAKTADIR.KALDI Kİ BU YASA YÜZÜNDEN İNSANLAR HAPİS CEZASI İLE CEZALANDIRILMAKTA, İKİNCİ KEZ EVLENEMEMEKTE, EVLENENLERİN İSE EŞ VE ÇOCUKLARI MAĞDURİYET YAŞAMAKTADIR. BU YASA KADINI ÜRETKEN OLMAYA DEĞİL ÖMÜR BOYU TÜKETİCİ OLMAYA TEŞVİK EDEN SUİSTİMALLERE ÇOK AÇIK BİR YASADIR. YAŞANAN MAĞDURİYETLER BUNU AÇIKÇA GÖSTERMEKTEDİR. GERÇEK MAĞDUR KADINA, EMEKÇİ KADINA HİÇ BİR FAYDASI OLMAMAKTA FIRSATÇILAR TARAFINDAN KULLANILMAKTADIR. ÖRNEKLERİ ÇOK SAYIDA MEVCUTTUR.ÜÇ BEŞ AY EVLİ KALIP 14 HATTA 20 SENEDİR BOŞANDIĞI EŞE NAFAKA ÖDEYENLER OLDUĞU GİBİ BUGÜN SINIRIMIZI BEKLEYİP MAAŞINDAN HER AY 750 LİRA DİREK KESİLEREK BEŞ AY EVLİ KALDIĞI ÇOCUKSUZ KADINA NAFAKA ÖDEYEN ISCILER VARDIR.

  • Uğur
   1:53 PM, 5 Şubat 2024

   Her gün cimer e yazıyoruz lütfen sizde yazın müebbet nafaka kaldırılsın

 • Erhan üçgül
  3:46 PM, 10 Aralık 2023

  Merhaba nafaka hapsi kalkacak mı durumu olmayan napsin Allah yardımcımız olsun aileden ol çocuğundan ol ve hapse girdi bu Allah’tan revami neden eşitlik yok herşey kadından yana şidete zulmü dayağa karşıyız sonuna kadar kadınlarımız için ama neden mahsun insanlarda 1 ay evli kalıp yıllarca nafakaya mahkum ediliyor bu adil değil bize güzel bilgi verin inşallah bu yasa cikacakmi kadın imam nikahiyla evli eski koca imam nikahiyla evlenen eski eşe neden nafaka ödesin adil değil bu Bizim gelenekde varmı Allah icin

 • Yunus
  2:59 PM, 26 Aralık 2023

  Boşanmış erkeklerle evlenen kadınların hakkı yok. Boşanmış bir kadına başka bir kadın çocuklarla birlikte boğazından kısarak ailecek ödemek zorunda ödeyemesse çocukların babaları ve kadının kocası nafaka hapsine giriyor. Yeni kurulan yuvada dağılıyor. Bu tam bir deli saçması kanun. Resmi nikahsız yaşayan kadına on yıllarca nafaka ödemek zulümdür

 • Ahmet
  5:20 PM, 23 Ocak 2024

  Süresiz kadina nafaka
  Süresiz avukatına nafaka
  Böyle kanun mu olur
  15 yıldır her yıl hem kadına hem avukatına nafaka ödüyorum
  OCAĞINIZ SÖNSÜN…

 • Uğur
  1:57 PM, 5 Şubat 2024

  MÜEBBET nafaka cezası almak için ne suç işledik? kendi canımızdan olan cocuğumuza 18 yıl NAFAKA ÖDERKEN YÜZÜNÜ BİLE UNUTTUGUM ESKİ EŞİME NEDEN MÜEBBET NAFAKA ÖDEMEK ZORUNDA YIM?her yıl nafaka artırım davası açması sonucu ekonomik ve psikolojik şiddet e maruz kalıyoruz.BU MUZ CUMHURİYETİ YASASI KALDIRILMALIDIR.(KADINA ŞİDDETİN EN BÜYÜK NEDENİ BU MÜEBBET NAFAKA CEZASI DIR)

 • Ramazan çelik
  9:30 PM, 5 Şubat 2024

  İyi günler 1 yıl evli kaldım eşime bir tokat bile vurmadım geçim yapmamak ve devletın kadına verdiği yasalara dayanarak iftiralar atıp boşanma açtı ve kadın ılduğu için otomatik olrak davayı kazandı suan nafaka ödüyorum hakımin biçtiği miktarı bu nafaka düzeni böyle gittiği müddetçe daha çok nafaka öderiz en alt düzeyden en üst düzeye kim okuyosa bu mesajımı seçimler yakın kımse ne oy nede helallik beklemesin ahırette hesaplasacağız elbet Allah ın adaleti daha üstün bü dünyadan

 • Ahmet
  10:07 PM, 5 Şubat 2024

  17 yıl oldu hala kadına nafaka artirimli her yıl avukatına ayrı nafaka icraligim maaşlarından kesiliyor ikiside Adalet mi bu,ben bu insan ayrıldım bir daha muhatap olmamak için devlet ne olaki, çok biliyorsa fonlardan bedava beslesin yada evlensin, çok seyyar yazacak sa …..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Privacy Settings
We use cookies to enhance your experience while using our website. If you are using our Services via a browser you can restrict, block or remove cookies through your web browser settings. We also use content and scripts from third parties that may use tracking technologies. You can selectively provide your consent below to allow such third party embeds. For complete information about the cookies we use, data we collect and how we process them, please check our Privacy Policy
Youtube
Consent to display content from - Youtube
Vimeo
Consent to display content from - Vimeo
Google Maps
Consent to display content from - Google
Spotify
Consent to display content from - Spotify
Sound Cloud
Consent to display content from - Sound
bizi arayın
Avukata Sor
Merhaba,
Altuntaş Avukatlık Bürosu olarak size avukatlık ve danışmanlık hizmeti sağlamaktan onur duyarız. Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Bizi Arayın